Вартість відчужуваного майна Дохід від продажу об’єкта нерухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче за оціночну вартість такого об’єкта нерухомого майна, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до законодавства. Як зазначила ДПАУ у своєму листі "Про виконання приватним нотаріусом обов’язків податкового агента" від 22 березня 2007 р. № 1370/Б/17-0715 при нарахуванні податку слід виходити із ціни, зазначеної у договорі міни, але не нижче за вартість такого майна, визначеної у довідці БТІ. Оцінка ґрунтується на засадах національних стандартів оцінки майна та відповідно до вимог нормативно-правових актів з оцінки майна.
Під час здійснення цивільно-правових угод щодо земельних ділянок використовується експертна грошова оцінка. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок (ч. 4 ст. 201 Земельного кодексу України) з метою визначення вартості об’єкта оцінки. Порядок її проведення визначається ЗУ "Про оцінку земель", Методикою експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою КМУ від 11 жовтня 2002 р. № 1531, Порядком проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженим наказом Держкомзему України від 9 січня 2003 р. № 2.
Система розрахунку
Розглянемо систему розрахунку суми податку з доходу, отриманого від продажу нерухомого майна. При цьому слід пам’ятати, що сторонами (або однією стороною) договору міни сплачується половина розрахованої таким чином суми вартості відчужуваного об'єкта нерухомості.
По-перше, відповідно до пп. 11.1.1 п. 11.1 та пп. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше, ніж однин раз протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), не оподатковується, якщо загальна площа такого нерухомого майна не перевищує 100 квадратних метрів.
По-друге, якщо площа відчужуваної нерухомості перевищує 100 квадратних метрів, то частина доходу, отриманого від продажу (обміну) нерухомого майна, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 1% вартості такого об’єкта нерухомого майна (абз. 2 пп. 11.1.1 п. 11.1 та абз. 2 пп. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону). Тобто якщо, наприклад, площа відчужуваної квартири становить 150 квадратних метрів, то під час її продажу оподаткуванню підлягає 1/3 вартості такої нерухомості.
Таким чином, у цьому випадку податок з доходів фізосіб при обміні нерухомістю можна розрахувати за формулою:
(площа нерухомості - 100 кв. м) / площа нерухомості х вартість нерухомості згідно із договором х 1 % х 50 %.
По-третє, згідно із пп. 11.1.2 п. 11.1 та пп. 11.2.2 п. 11.2 ст. 11 Закону дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) або іншого об’єкта нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою у розмірі 5% об’єкта оподаткування.
І у такому випадку при обміні податок розраховується незалежно від площі нерухомості за формулою: вартість нерухомості х 5 % х 50 %.
Податковий агент
Як передбачено у п. 11.3 ст. 11 Закону податковим агентом під час здійснення операцій з відчуження об’єктів нерухомого майна, в порядку, передбаченому в ст. 11 Закону, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору. Сума податку самостійно сплачується сторонами (або однією стороною) договору до його нотаріального посвідчення через установи банків у сумі, визначеній податковим агентом.
Нотаріус, який посвідчив договір відчуження об’єкта нерухомості, зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір податковому органу за податковою адресою платника податку у строки, встановлені законом для податкового кварталу. У разі ж невчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору відчуження об’єкта нерухомості, за яким здійснено сплату податку, платник податку має право на повернення зайво (надміру) сплаченої суми податку на підставі річної податкової декларації, поданої в установленому порядку та підтверджувальних документів про фактичну сплату податку.